Focihirek

Itt mindent megtalálsz ami foci!!

Itt az UEFA Európa Ligájával kapcsolatos híreket találod!

Összejött a spanyol döntő az El-ben

Két spanyol csapat, az Atlético Madrid és az Athletic Bilbao jutott be az Európa Liga 2011/2012-es szezonjának május 9-i, bukaresti döntőjébe. A Valenciának egy percig sem volt esélye fordítani 4-2-ről Diego Simeone csapata ellen, a sokáig hosszabbításra álló másik elődöntőn pedig a szenzációsan játszó Fernando Llorente góljával az utolsó percekben jutott csak tovább a Bilbao.

Ha a Bajnokok Ligájában nem is jött össze a mindenhol beharangozott spanyol házidöntő, a kistestvér Európa Ligában igen, ráadásul teljesen megérdemelten. A Madridban 4-2-es hátrányba került Valenciának gyakorlatilag esélye sem volt az Atléticóval szemben, és végül még a Mestallában is vereséget szenvedtek (0-1).

Az Athletic Bilbao a Manchester United és a Schalke búcsúztatása után az elődöntő egyetlen nem spanyol klubját, a hősiesen küzdő portugál Benficát ejtette ki, pár perccel a lefújás előtt. A meccs ugyanis 2-1-re állt, akárcsak az első, és már mindenki készült a folytatásra.

A 3-1 nemcsak azért igazságos, mert az Athletic Bilbao ilyen fantasztikus sorozat után megérdemli, hogy ott legyen a fináléban, hanem azért is, mert a Sporting elleni meccset az a Fernando Llorente döntötte el, aki vitatathatatlanul a meccs legjobbja volt, és aki addig már kiosztott két zseniális gólpasszt. Mintegy öt-hat perccel a lefújás előtt pedig ő is betalált.

A május 9-i, bukaresti Európa Liga-döntőbe tehát az Athletic Bilbao és az Atlético Madrid jutott, és garantált az izgalmas és nagy iramú, látványos finálé. Már csak azért is, mert a két csapat annyira nem remekel idén a spanyol bajnokságban, ahol persze a Real Madridon és a Barcelonán kívül nem rúg már senki labdába az aranyért folytatott harcban.

A két gárda egyelőre európai kupaszereplést biztosító hely határán áll a tabellán (6-7.), de bármikor borulhat minden, annyira minimális az előny a mögöttük álló Osasunával és Sevillával szemben. Márpedig egy Európa Liga-győzelem biztosítaná a 2012/2013-as szezonban való EL-indulást is.

Ráadásul az Athletic Bilbao története során még sosem végzett európai kupasorozat élén, ilyen lehetőség először és utoljára 1977-ben állt a baszk csapat játékosai előtt, az UEFA Kupában. Akkor épp hogy nem jött össze, a Juventus idegenben rúgott góllal nyerte a kettős finálét.

ELŐDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓK:
VALENCIA - ATLÉTICO MADRID 0-1 (0-0)

VALENCIA: Diego Alves - Barragán, Rami, Ricardo Costa, Jordi Alba - Albelda (csk), Parejo (Costa 68.) - Feghouli, Jonas (Aduriz 57.), Canales - Soldado

ATLÉTICO MADRID: Courtois - Juanfran, Godín, Miranda, Filipe Luis - Mario Suárez (Gabi 46.), Tiago (csk) - Arda Turan (Salvio 74.), Adrián López, Diego (Koke 84.) - Falcao

Gólszerző: Adrián López (60.)

Kiállítva: Tiago (79.)

Továbbjutott az Atlético Madrid, nyert 5-2-es összesítéssel.

ATHLETIC BILBAO - SPORTING 3-1 (2-1)

ATHLETIC BILBAO: Iraizoz - Iraola (csk), Javi Martínez, Amorebieta, Aurtenetxe - Ander Herrera (Inigo Perez 90+4.), Iturraspe, Muniain (Ekiza 90.) - Susaeta, Llorente, Ibai Gómez (Toquero 90+3.)

SPORTING: Rui Patrício - Joao Pereira, Polga (csk), Xandao, Insúa - André Martins (Carrillo 84.), Schaars, Fernández (Daniel Carrico 46.) - Pereirinha (Jeffren Suarez 63.), Van Wolfswinkel, Capel

Gólszerzők: Susaeta (17.), Ibai Gómez (45+1.), Llorente (88.) ill. Van Wolfswinkel (44.)

Továbbjutott az Athletic Bilbao 4-3-as összesítéssel.

Savanyú Atlético-négyes, Bilbao-vereség

A Valencia mindkét félidő hosszabbításában betalált, így életben tartotta továbbjutási reményeit a fantasztikus gólt szerző, duplázó Radamel Falcao vezette Atlético Madrid otthonában az Európa-liga elődöntőjének első felvonásán. A másik mérkőzésen az Athletic Bilbao vezetett és irányított, de a végén a Sporting fordítani tudott.

Új rekordot állított fel az Atlético, amely az Európa-liga és az UEFA-kupa történetében először nyert zsinórban tíz mérkőzést, mégpedig esélyt sem adva a Valenciának, amely nagy szerencsével nem bukta el a párharcot már az első mérkőzésen. A hazaiak nagyszerű kezdtek, bő fél óráig irányítottak és Falcao (jobb oldali beadás utáni pontosan a jobb alsóba helyezett) fejesgóljával vezettek, majd talán egy másodikat is megérdemeltek volna, de helyette észhez tért a megilletődött rivális és jelentősen feljavult játékkal épp a félidő utolsó pillanataiban egyenlíteni tudott.

A fővárosiak nem pánikoltak és kihasználták a Denevérek remegő lábakon álló védekezését, Miranda révén alig pár perccel később ismét vezetéshez juttatta csapatát egy szabadrúgás utáni csúsztatással. A harmadik hamar beakadt, Adrián csúnyán megverte védőjét és jobbra cselezve szépen gurított a hosszú alsóba. Az i-re látszólag a pontot Radamel Falcao tette fel, aki utolsó 27 El-meccsén 27. találatát szerezte, ráadásul ez nem akármilyenre sikerült. Három védőre vezette a labdát, jobbról két cselt megcsinálva befelé húzott, majd zseniálisan lőtte ki a bal felsőt.

A stadion ünnepelt, az Atlético már talán elhitte, hogy fél lábbal bebiztosította bukaresti repjegyét, mikor egy az első gólhoz kísértetiesen hasonlító szituációból, balos szögletből Ricardo Costa befejelt egy később még akár aranyat érő gólt. Ezzel a Valenciának a 3-0 helyett elég 2-0-ra nyerni a visszavágón, ami barátságosabban mutat, de ezzel a csütörtöki játékával nem sokra megy majd, a Madrid abszolút megérdemelt győzelmet aratott.

A másik elődöntőben véget ért a Bilbao nagy idegenbeli menetése, Manchester és Gelsenkirchen után Lisszabont nem sikerült bevenni, pedig 1-0-ra vezetett és növelhette volna többször előnyét. Történt ez viszont annak ellenére, hogy inkább a hazaiak akarata érvényesült, az első félidőben több helyzetet alakítottak és hagytak ki.

A portugálok becsületére legyen mondva, hogy túlélték a vezetés utáni baszk fölényt és azt, hogy alig-alig birtokolták a labdát, egy nagyszerű, improvizált fejessel szépítettek, majd Diego Capel jó 20 méteres lapos bombájával fordítani tudtak, így nehézből biztatóra fordult helyzetük. A San Mamésban így sem lesz egyszerű kihúzni..

EURÓPA-LIGA, ELŐDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS:

Sporting-Athletic Bilbao 2-1 (Insúa 76., Capel 80., ill. Aurtenetxe 54.)

Atlético Madrid-Valencia 4-2 (Falcao 18., 78., Miranda 49., Adrián 54., ill. Jonas 45+3., Ricardo Costa 93.)

Ilyen, ha elszabadul a Tigris Madridban

Falcao az egyik, ha nem a legjobb meccsét játszotta csütörtök este az Atlético mezében, amelyet a Valencia bánt az Európa-liga elődöntőjének első felvonásán. 4-1-re is vezettek a Matracosok, de a Turia-partiak mégis reménykedhetnek, Ricardo Costa az utolsó percben kozmetikázott, így egy 2-0-val már ők jutnának a fináléba. A másik ágon teljességgel kiszámíthatatlan, mi történik, a Sporting vagy a Bilbao lesz a döntős.

"Nyertünk, nálunk az előny, nyugodtan játszhatunk Valenciában. Szép munkát végeztünk. Azt hiszem, letettük a névjegyünket ezen a meccsen" - nyilatkozta a kolumbiai ász, aki holtversenyben vezeti az EL-gólllövőlistát Klaas-Jan Huntelaarral, és ő lehet az első, akinek sikerül a "címvédés" ebben a műfajban.

Falcao duplázott a mérkőzésen, második gólja élményszámba ment: két védő mellett húzta el a labdát, mielőtt hatalmas, kapufás gólt ragasztott volna Diego Alvesnek, a Denevérek kapusának.

"Nagyon örülök, hogy gólokkal járulhattam hozzá a győzelemhez. De a legfontosabb, hogy megvertük a Valenciát."

Új rekordot állított fel az Atlético, amely az Európa-liga és az UEFA-kupa történetében először nyert zsinórban tíz mérkőzést, mégpedig esélyt sem adva a Valenciának, amely nagy szerencsével nem bukta el a párharcot már az első mérkőzésen. Falcao utóbbi 29 meccsén 29 találatot jegyez a sorozatban.

A TIGRIS KÉTSZER IS MEGHARAPTA A VALENCIÁT

A Bilbao mint a szép foci hírnöke

Az Athletic Bilbao újabb látványos meccsével már elődöntős az Európa-ligában, a Manchester United után a Schalke is pórul járt a San Mamésben. A Valencia gálázott, de az Atlético Madrid is továbbment. A Sportinggal négy ibériai együttes maradt versenyben a második számú európai kupasorozatban.

A Bilbao oda-vissza móresre tanította a Man. Unitedet, és a Schalke 4-2-es gelsenkircheni legyőzésével az elődöntőtől is karnyújtásnyira került.

A baszkok nem szórakozták el az előnyt hazai pályán, mert bár Raúl és Klaas-Jan Huntelaar is villogott, ketten nem tudták a hátukon továbbvinni a német gárdát.

A kék-fehéreket annak ellenére szép számban kísérték el Spanyolországba, hogy igencsak nehezményezték a borsos, 90 eurós jegyárat – keserű szájízzel indulhatnak haza.

A Valenciának sem kellett megszakadnia a négy közé kerülésért, Alkmaarban összeszedett egygólos hátrányát már negyedóra elteltével ledolgozta.

A Denevérek első számú gólvágója, az Európa-bajnokságra ácsingózó Roberto Soldado ezúttal nem talált be, de két gólpasszt azért kiosztott társainak.

Az Atlético Madridnak résen kellett lennie, hiszen csupán 2-1-es fórral utazott Hannoverbe, ahol bár voltak izzasztó percei, végül kettősgyőzelemmel verekedte tovább magát.

A Metaliszt kiharcolhatta volna a hosszabbítást, de tizenegyest hibázott, így a Sporting szurkolói lejthetnek örömtáncot. A lisszaboniak az előző körben a Manchester Cityt búcsúztatták, most az ukrán leckét is sikeresen megoldották.

Mindez azt jelenti, hogy biztosan ibériai győztese lesz az Európa-ligának, ugyanis három spanyol és egy portugál csapat alkotja az elődöntő mezőnyét. Az Atlético Madrid a Valenciával, a Sporting a Bilbaóval meccsel a bukaresti döntőért.